czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

GRZYBY ZBIERAJ ROZWAŻNIE I JEDZ ZE SMAKIEM

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie przypomina, że przed wejściem do lasu każdy powinien zapoznać się z atlasem grzybów, tak aby wiedzieć jakie grzyby są jadalne,  a jakich unikać. Przypomina również zasady jakich należy przestrzegać:

 

  • Nie ma właściwego sposobu (poza atlasem) na odróżnienie grzyba jadalnego od podobnego  trującego
  • Smak jest zawodną wskazówką, bo np. muchomor sromotnikowy, najniebezpieczniejszy grzyb naszych lasów, ma przyjemny, słodkawy smak
  • Sinienie lub czernienie po przekrojeniu może nas również zmylić. Czernieją po przekrojeniu  jadalne podgrzybki, jak i niejadalne borowiki np. borowik szatański
  • Powinno się sięgać wyłącznie po znane  gatunki, a jeśli nie mamy pewności, jeszcze przed obraniem i pokrojeniem spytajmy bardziej doświadczonych. Przy dalszych wątpliwościach grzyb należy wyrzucić.

 

  • Przy małej znajomości grzybów najlepiej nie zbierać okazów z blaszkami pod kapeluszem, a  tylko te, które mają rurki.
  • Grzyby łatwo się psują. Gdy są zbierane do torebek foliowych, a nie do koszyczków, przegrzewają się i stanowią wspaniałą pożywką dla pleśni i bakterii.
  • Pomylenie gatunków grzybów często występuje wtedy, gdy zbierają je dzieci lub gdy zbieranie odbywa się w lasach ocienionych, przy skąpym świetle słonecznym.
  • Spożycie grzybów na surowo pogarsza stopień zatrucia.
  • Nie powinno się podawać potraw z grzybów, a nawet zupy grzybowej dzieciom !
  • Konieczne jest zachowanie ostrożności przy zakupie grzybów suszonych.
  • Przy podejrzeniu zatrucia- nudnościach, bólach brzucha lub wymiotach u dzieci – nie wolno zwlekać z udaniem się do najbliższej placówki służby zdrowia, szczególnie gdy dziecko mogło samo zbierać grzyby.


Grzyby łatwo wchłaniają pyły i zanieczyszczenia. Dlatego nie należy spożywać grzybów zbieranych wokół terenów przemysłowych lub szlaków komunikacyjnych.

 

 

 


 NIE  WIERZ  W  PRZESĄDY  

 

Grzyby, którego zjadają ślimaki są jadalne – NIEPRAWDA ! Nawet jeżeli zwierzęta zjadają jakieś grzyby, to nie znaczy,  że również dla człowieka są one bezpieczne.
 Jeżeli woda w czasie gotowania robi się lekko różowawa grzyby są jadalne – NIEPRAWDA! Kolor wody nie jest uwarunkowany tym, czy grzyb nadaje się do spożycia, czy nie.


Jeżeli cebula dodana do gotujących się potrawy z grzybów nabierze ciemnego koloru, wśród  grzybów znajduje się grzyb trujący- NIEPRAWDA!
I odwrotni. Nie zmieniona barwa cebuli, że w potrawie nie ma grzybów trujących – NIEPRAWDA!

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.