sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 3654 wyświetleń

Ryzyko wystąpienia przekroczenia pyłu PM10

Informacja o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Prognozowane przekroczenie obejmuje: Miasto Białystok, Miasto Łomża, powiat grajewski.

Powiadomienie przesyła się celem umożliwienia realizacji działań określonych w planach działań krótkoterminowych stanowiących integralną część programów ochrony powietrza, przyjętych uchwałami Sejmiku Województwa Podlaskiego.

 

 

PM10 – szkodliwy pył zawieszony
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

 

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.

 

Komentarze (11)

Wiecej takich zakladow jak plyty

Juz ponad dwa tygodnie .

Proszę napisac skąd to zanieczyszczenie się wzielo w powietrzu akurat dzisiaj.

Zamknąć Płyty i Agrocentrum i problem zniknie.

Nie chcemy zielonego to mamy "Pylisty ład".

1. "Płyty" nie pracują tylko tego 1 dnia, ale również w inne dni w ciągu roku. Skoro w pozostałe dni jest ok (nie we wszystkie, ale często tak bywa), to czemu akurat w ten dzień tak "zanieczyściły"?
2. Czy naprawdę myślicie, że instytut, który wydał oświadczenie, przewidział, że "płyty" wyprodukują tyle zanieczyszczeń, że wzrośnie PM10?
3. W tym dniu była awaria w PFL i zakład stał, nie widać było przez cały dzień (aż do wieczora) "dymu" z kominów.
4. Najpierw poczytajcie co to jest i skąd się bierze PM10.
Nie dajmy się zwariować, przemysł nie wpływa pozytywnie na środowisko, ale nie zwalajmy wszystkiego na nasze lokalne zakłady produkcyjne. To między dzięki nim (nie tylko) nasze miasto jakoś funkcjonuje. Pozdrawiam

/Poza tym grajewskie domy spalane kopciuchami skutecznie podnoszą zawartość pyłów w powietrzu.

Jak wjeżdża się do tych złych Niemców, to odnosi się wrażenie, że powietrze jest bardziej przeźroczyste, a zieleń bardziej zieleńsza.

Ostatnio latał samolot na Grajewem zataczając koła jedno przy drugim wątpię żeby to był przypadek

Szymon a czym ludzie mają ogrzewać domy? Ogrzewają tym na co ich stać.

Krzysztof, ci których "nie stać" dostaną dofinansowanie w 100 %. Raczej oni nie wiedzą, że mogą wszystko zrobić za darmo, lub im nie chce się.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.